Przytulanka do spania dla niemowląt i dzieci

by - kwietnia 27, 2020

Jak ważny jest sen dla dziecka?

     Sen odgrywa bardzo ważną rolę w każdym wieku życia dziecka. Jest on warunkiem prawidłowego rozwoju maluszka, wtedy to najdynamiczniej rośnie i się rozwija. Sprzyja wypoczynkowi całego organizmu. To od nas rodziców zależy optymalny rozkład dnia, aby zapewnić ukochanej dziecince komfort, poczucie bezpieczeństwa i miłość.

chłopiec przytulanka

 

Jak wygląda to u nas? 

     Nasz synek od narodzin usypiany jest przeze mnie. Wspominam o tym w jednym z wcześniejszych wpisów (Nie noś, bo przyzwyczaisz!). 
Jak wygląda sytuacja obecnie? Antoś (15 m-cy), najczęściej ma jeszcze dwie drzemki w ciągu dnia, gdyż tego potrzebuje jego organizm. Jako mama staram się zapewnić synkowi jak najlepszy wypoczynek, czy to w ciągu dnia, czy podczas nocnego spoczynku. 

      W jaki sposób ułatwiam zasypianie Antosiowi?

Rytuał zasypiania. Bardzo ważna jest codzienna rutyna. Rytuał to inaczej ciąg powtarzających się regularnie czynności w tym przypadku, snem naszego dziecka (czy to przed drzemkami w ciągu dnia, jak i snem nocnym. Ma na celu wyciszenie oraz przygotowanie do snu. Nasz rytuał przed dzienną drzemką jest krótszy od wieczornego, ale ciągle stały:
 • wietrzenie pomieszczenia, naszej sypialni, bo tu znajduje się łóżeczko Antosia - minimum 30 minut przed snem, optymalna temperatura 19-22 st. Celsjusza,
 • odpowiednia odzież (nie wychładzam ani nie przegrzewam ciała), gołe stopy podczas drzemki w dzień oraz wygodna piżamka na noc,
 • zaciemnienie pokoju, w sypialni przez całą dobę mamy zasłonięte rolety,
 • przygaszenie świateł, obowiązkowo u nas tylko lampka nocna, która daje delikatny strumień światła. Przygaszenie świateł stymuluje wydzielanie się melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za sen.
 • przed snem nocnym zmniejszamy aktywność fizyczną, czytamy książeczki (tzn. Antoś szybko je kartkuje 😂
 • kąpiel, pielęgnacja i kolacja,
 •  pożegnanie przed snem z tatusiem,
 • wieczorna modlitwa (jestem wierząca i praktykująca),  
 • Antoś karmiony jest jeszcze piersią, więc mimo wszytko przed każdą drzemką dostaje jeszcze cysia, daje to mojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, koi lęki, smutki czy też złe samopoczucie.
 • od narodzin synka korzystamy ze smoczków uspokajających z interaktywną końcówką do ssania z kauczuku naturalnego hevea dla niemowląt duńskiej firmy BIBS. Więcej o tych smoczkach możecie przeczytać TUTAJ
 • śpiewanie kołysanek, cichy dialog, przytulanie oraz bujanie to nieodłączny etap usypiania, wzajemne okazywanie sobie uczuć 😍 ,
 • do niedawna Bąbelek zasypiał, przytulając się do pieluszki muślinowej, była to jego "przytulanka", od kilku dni testujemy NOWĄ PRZYTULANKĘ -  muślinową chmurkę dou dou.   
 • po zaśnięciu na moich rękach odkładam Antosia do jego łóżeczka (w którym śpi do pierwszego karmienia - w nocy, średnio to trwa do 2 godzin 😆)

  przytulanka muślin

















Hi Little One - Przytulanka muślinowa dou dou z zawieszką na smoczek 

      Nie byłoby nic nadzwyczajnego w tej przytulance, gdyby nie materiał typu sherpa, który wspaniale pochłania zapachy. 

usypianie dziecka sen smoczek

















     Od kilku dni testujemy tą mięciutką muślinową przytulankę z zawieszką do smoczka. Najpierw to ja spałam z przytulanką, która dzięki temu pochłonęła mój zapach. Następnie oddałam ją Antosiowi, który przytula się do niej podczas każdego usypiania. Zapewnia to mojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokojny i dłuższy sen. Jestem zachwycona, że właśnie w tym trudnym dla nas okresie (jesteśmy na etapie ząbkowania, 5 ząbków wyżyna się jednocześnie), dostaliśmy taki prezent. Przez ostatnie dni dzienne drzemki synka, były również naszym wspólnym czasem. Antosio wybudzał się po kilku minutach snu, gdyż nie wyczuwał mojej obecności w pobliżu. Na początku nie wierzyłam w moc przytulanki, ale mój śpiący dłużej synek jest najlepszym tego przykładem. A ja szczęśliwsza mama, mam czas na obowiązki domowe, bądź chwilę dla siebie. Dzięki zawieszce "wypluty" przez dziecko smoczek w nocy, zawsze jest łatwiej znaleźć 😀
     Więcej o przytulankach znajdziecie  TUTAJ.

smoczek uspokajający dziecko


dziecko noworodek niemowlę

















A Wasze maluszki zasypiają z przytulankami?

Może Ci się spodobać

0 komentarze